Na przeziębienie dla matki karmiącej

Na przeziębienie dla matki karmiącejPhoto: © _chupacabra_ - fotolia.com

Podobnie, jak w czasie ciąży, mama karmiąca powinna dbać o swoją dietę. Nie rekomenduje się już diet eliminacyjnych, jeśli nie ma ku temu wskazan, a młodym mamom radzi, by jadły wszystko, stosując się do zasad racjonalnego i zdrowego żywienia.

To, czy poniższa lista znajdzie u ciebie zastosowanie, zależy od twojego organizmu, a także organizmu dziecka (czy jest wrażliwe na składniki twojego mleka itp.). Są mamy, które po porodzie nie zmieniają swojego jadłospisu. Inne dwa razy muszą się zastanowić, zanim coś zjedzą np. dlatego, że ich maluchy mają alergię. Zwracaj uwagę na na to, jak twoje dziecko reaguje na to, co jesz i pijesz, a w razie wątpliwości skonsultuj się z pediatrą.

Produkty niezalecane matkom karmiącym

Produkty wpływające na laktację

Ponieważ szałwia i mięta mają właściwości hamujące laktację, odradza się picie naparów z tych ziół w okresie karmienia piersią. Na przeciwległym krańcu jest anyż o działaniu pobudzającym laktację. O ile nie chcesz wpłynąć na ilość produkowanego mleka, nie pij na przeziębienie herbat z tych roślin. Jeśli chodzi o płukanki, nie powinny wpłynąć na ilość produkowanego mleka. Jeśli jednak masz problem z laktacją i nie chcesz się denerwować (a o to u młodej mamy nie trudno), zrezygnuj z płukanek z szałwii i mięty.

Ostre przyprawy

Prawdopodobnie większość zapytanych pediatrów i położnych odradzi także domowe specyfiki z czosnku i cebuli. Z jednej strony ze względu na późniejsze potencjalne problemy jelitowe niemowlęcia (choć nie ma naukowych podstaw, by zakładać zależność pomiędzy tymi przyprawami a kolką), a z drugiej z powodu… smaku pokarmu matki. Mamy, które najadły się czosnku lub innej intensywnej przyprawy, zauważają, że dopóki mleko się „nie oczyści, dzieci niechętnie jedzą. To samo dotyczy ostrych i intensywnych przypraw takich jak chilli, curry. Jeśli zauważasz, że to co jesz ma negatywny wpływ na twoje dziecko, zrezygnuj z danych produktów lub przypraw.

Alergeny

Ze względu na właściwości uczulające odradza się mamom karmiącym spożywania niektórych produktów w tym miodu i cytrusów. Z drugiej strony coraz częściej czytamy, że takie pokarmy nie mają związku z alergią u dziecka lub powinny być eliminowane z diety, dopiero gdy u malucha pojawi się alergia. Jeśli twoje dziecko jest wrażliwe na te produkty, odstaw m.in. herbatę z miodem i cytryną, a na przeziębienie sięgnij po inne domowe sposoby,

Na przeziębienie dla mamy karmiącej

Wśród domowych sposobów na przeziębienie jest całe mnóstwo tych, po które mama karmiąca może sięgnąć niezależnie od tego, czy zalecano jej eliminacje jakichś produktów czy nie. Wśród nich jest:

Na ogólne objawy przeziębienia i poprawę odporności:

 • żurawina np. dżem z żurawiny można wykorzystać do słodzenia herbaty zamiast miodu (przepis znajdziesz w: Żurawina i jej właściwości lecznicze)
 • herbata z lipy,
 • herbata z dzikiej róży
 • sok z pędów sosny,
 • sok z malin, aronii lub czarnej porzeczki
 • pigwa np. jako dodatek do herbaty
 • imbir, jako dodatek do herbaty po 3. miesiącu życia dziecka
 • gorący rosół

Na kaszel dla matki karmiącej:

 • syrop z buraka – przepis znajdziesz w artykule: Syrop z buraków.
 • syrop z imbiru (po 3. miesiącu życia dziecka) – przepis znajdziesz w artykule: Imbir na przeziębienie.
 • płukanki z liści bazylii lub tymianku na chore gardła

Na katar dla matki karmiącej:

 • domowe inhalacje z rumianku, lipy, nagietka
 • płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską
 • maść majerankowa do smarowania nosa

Więcej informacji i przepisów znajdziesz w dziale Domowe sposoby.